Ližičková analógia

Ivan's picture

Neviem ako dopadli voľbi. Moja pani manželka, ktorá ma zvikne sama od seba informovať o zásadních veciach, ktoré sa u nás dejú, ešte spí a dánski portál o tom nepíše. Možno Slušne, ale rázne už v prvom kole získalo cez 50%, čo bi si samozrejme žiadalo istú sebareflexiu v prognózach namiesto pojednania o jednej ližičkovej analógii.

Na tému 1i som počul nedávno asi toto - vraj áno, dá sa najesť len s ližicou, ale je znakom kultúrnosti používať aj vidličku a nožík. Preto aj okrem polievkovej ližice máme aj čajovú ližičku. A podobne je to vraj s mäkkím a tvrdím i...

Znie to na prví pohľad rozumne. Naozaj máme vidličku a nožík a naozaj si nemiešame čaj polievkovou ližicou, minimálne nie v spoločnosti, v ktorej nechceme zanechať zlí dojem. Ale poďme sa pozrieť tejto analógii trochu bližšie na zúbok.

Takže argumentujeme kultúrnosťou. Chceme tím povedať, že južné slovanské národi sú nekultúrne? Nekultúrni sú aj Taliani, ktorí ipsilon tiež nepoužívajú?

Tá póza, do ktorej sa tak veľmi radi stavajú fanúšikovia 2i, že mi sme tí intelegentní, mi sme tí kultúrni, je v mojom prípade veľmi ťažko stráviteľná.

Okrem kultúrnosti v analógii nesedia ani počti. Pretože okrem polievkovej a čajovej ližički je tu minimálne aj kávová ližička. Skúste ale fanúšikom 2i navrhnúť 3i. Budú si klepať na čelo. Vraj načo tretie i, čo je to za nezmisel?

Ale prečo? Pretože ak platí, že čím viac i, tím viac kultúrnosti, potom 3i musí biť kultúrnejšie ako 2i atď, až skončíme tam, kde začína západná civilizácia. V Grécku s 5i.