Južná Dakota

Ivan's picture

Južná Dakota nikdi nemala a nemá žiaden lockdown, nosenie rúšok nikdi nebolo a nie je povinné. Ak lockdown a povinné rúška sú účinními nástrojmi v boji proti covidu, potom bi Južná Dakota mala viesť rebríček úmrtnosti. Nevedie. Je na 8. mieste v rámci USA. Pred ňou sú štáti s najprísnejším lockdownom a samozrejme povinními rúškami. Severná Dakota, porovnateľná z hľadiska hustoti obivateľstva a geografickej polohi, tiež s lockdownom a povinními rúškami, je v rebríčku na 11. mieste - s porovnateľními číslami.

Záver sa ponúka sám. Lockdown ani povinné rúška nie sú účinními nástrojmi v boji proti covidu.

Už počujem tú víhradu. Kebi si Južná a Severná Dakota vimenili úlohi, čísla Južnej Dakoti bi mohli biť fenomenálne, zatiaľ čo čísla Severnej Dakoti bi boli katastrofálne. A vôbec, čo nás čo má zaujímať nejaká Južná Dakota. Zdraví rozum predsa hovorí, že lockdown aj rúška musia predsa fungovať.

Alebo aj nemusia. Pokiaľ sa celí svet naraz nedohodne, že mesiac nevitiahne päti z domu, potom lockdown znamená iba odloženie dôsledkov. O tíždeň, o dva, o mesiac, o pol roka.

A chitať vírus do rúška je ako chitať motíle do siete z futbalovej bráni...

Ripnem si aj do masívneho a nepretržitého testovania. Južná Dakota je v rebríčku tretia od konca v počte testov. Severná je o tri miesta nad ňou. Preborník v tejto disciplíne, Rhode Island s tretím najvišším počtom úmrtí, testoval 7 krát viac. Do konca života nepochopím, prečo bi som sa bez príznakov mal ísť dať testovať a postaviť do radu, v ktorom bola v poslednom čase više 20 percentá šanca, že ten predo mnou je pozitívni. Ak je ten rad dlhí, tak je takmer isté, že o pár minút budem stáť presne na tom mieste, kde bol niekto pozitívni.

A ak mám príznaki, tak snáď nebudem chodiť von a ohrozovať ľudí, čo tam v tom rade so mnou stoja...

Ale hlavne - celí ten test je o pár hodín nerelevantní. Pokiaľ teda nesedím doma. Ale keď sedím doma...

Radšej to už nechám tak. Celí tento covidoví BS.