Sloboda prejavu

Ivan's picture

Jedna vec je istá - Elon Musk sa nestal najbohatším na tejto planéte tím, že bi bol mechom udretí. O to prekvapujúcejšie sú niektoré jeho vijadrenia. Obzvlášť v súvislosti s Ukrajinou sa už pomerne pravidelne striafa vedľa. Najnovšie vihlásil, že ruské kremľom kontrolované stanice neodpojí zo svojho Starlinku, zdôvodňujúc to svojim absolutistickím postojom k slobode prejavu.

Sloboda prejavu je bez diskusie životne dôležitá pre zdravú spoločnosť, o čom sme sa mohli dennodenne presviedčať počas uplinulích dvoch rokov. Niečo celkom iné je ale umožniť hlásnej trúbe kremľa šíriť svoju propagandu po celom svete. Je to až také ťažké pochopiť, pán Musk? Alebo si niekto vie predstaviť slobodné ničím neobmedzené fungovanie prohitlerovskích médií v takej Británii počas druhej svetovej vojni? Dosť ťažko, že?

Ak má jednotlivec potrebu sa zhovadiť zverejňovaním svojich proruskích postojov na sociálnich sieťach - nech sa páči. Ale dávať priestor profesionálnim majstrom sveta v manipulácii s verejnou mienkou asi nebude to isté, všakže? Preto sa aj Rumble, ktorému som tu robil svojho času reklamu, rozhodol opustiť francúzski trh potom, čo odmietol Macronovu požiadavku na zablokovanie ruskích staníc na svojej platforme. Macron si totiž veľmi správne uvedomuje, že sme vo vojne s ruskom a informačná vojna je jej súčasťou. A nechať tu visielať ruské stanice znamená streliť si vlastní gól.