Elon Musk

Ivan's picture

Elon Musk má viacero tvárí, z ktorích nie všetki sú pozitívne.

Tak napríklad jeho vzťah k investorom. Netají sa svojou nevôľou voči tím, ktorí špekulujú na pokles akcií jeho firiem. Podľa neho ide o praví opak investorov. A podľa toho sa k nim aj správa. Zašiel pritom až tak ďaleko, že pred pár rokmi, v čase keď akcie Tesli boli okolo 700, prišiel s úvahou, že spraví z Tesli privátnu spoločnosť neobchodovanú na burze. Tvrdil, že má investora a chcel bi skúpiť akcie za 750. Samozrejme cena akcií vzápätí viletela, čím utrpeli tí, ktorí špekulovali na pokles ceni. Ukázalo sa, že žiadneho investora nemal a skončil s pokutou tuším 20 miliónov, čo je v jeho prípade asi toľko ako kebi ste vi alebo ja zaplatili pokutu za nesprávne parkovanie. Samozrejme nasledovalo vihlásenie, že nič neľutuje a že to stálo za to. Iste, pretože vihnať takímto spôsobom hore cenu vlastních akcií znamená zarobiť.

Potom niečo podobné skúsil s bitcoinom. Tam mu žiadne pokuti nehrozia. Takže najprv spravil tomu veľkú reklamu a cena bitcoinu aj vďaka nej viletela hore. Potom v Tesle zrušil možnosť platenia bitcoinom s odôvodnením, že ťažba bitcoinov je energeticki náročná. Cena bitcoinu aj vďaka tomu vírazne poklesla. Takže dovtedi pán Musk evidentne nevedel ako fungujú bitcoini a prišiel na to až následne. Je potrebné vifajčiť veľa trávi alebo sa zraziť s koňom, abi sa tomu dalo uveriť.

Alebo kúpa takého Twittera. Veľká vec, dohodnutá cena a až potom zistí, že vôbec nevie koľko je na tom nešťastnom Twitteri vlastne reálnich ľudí a koľko robotov.

Zatiaľ išlo v tíchto veciach iba o čisto intelektuálnu záležitosť - o peniaze. Najnovšie ale ide organizovať mier na Ukrajine a tam už končí sranda. Podľa neho vraj treba zorganizovať na rusmi okupovaních územiach nové referendá pod hlavičkou OSN a podľa toho tie buď zostanú rusom alebo sa vrátia Ukrajine. Akosi už ale nedomíšľa, že bez ohľadu na ich vísledok rusi získajú spôsob ako sa beztrestne pokúšať posúvať na západ. Ak bi to aj nevišlo teraz, môžu to skúšať neskôr na tích istích územiach znova a znova. Stačí tam len poslať armádu.