Ipsilon na Wild Wine Feste

Juraj's picture

V septembri sa v Modre konal noví festival vína Wild Wine Fest. V príjemnej atmosfére jesenného slnka sa priestorom menšieho námestia v pomalom tempe prechádzali skupinki ľudí ochutnávajúc malokarpatské vína, svetovú kávu z miestnej manufaktúri a chutné špecialiti, počúvajúc slovenskú hudobnú tvorbu a debatujúc o vistavenom slovenskom vítvarnom umení. Organizátorovi som sa zhodou okolností tíždeň pred festivalom zmienil o projekte Ipsilon.sk. Jeho záujem sa okamžite pretavil do ponuki priestoru jedného zo stánkov, takže sme dostali možnosť prezentovať projekt naživo v priestore mišlienkam otvorenom prostredí.

Skoro v každej okoloidúcej skupinke sa našiel aspoň jeden, ktorého zaujala mišlienka zjednodušenia pravopisu a zaujímal sa o čo ide. Rozhovor som začínal otázkou: „Stalo sa vám už niekedi, že ste písali email a neboli ste si istí, či sa v slove píše ipsilon alebo mäkké i?“ Každí obratom zareagoval, že jasné – stáva sa mu to. Potom prípadne používa vihľadávač, abi našiel riešenie, čo dosť zdržuje. Niektorí boli prekvapení, že sa zjednodušeniu pravopisu niekto vážne venuje. V niektorích skupinkách sa našiel aj pedagóg s tradičnou otázkou „čo potom budú slovenčinári učiť“. Z niektorích sa vikľul konzervatívnejšie naladení rodič s citom pre spravodlivosť s jasním riešením „Keď som sa ja mohol naučiť ipsiloni, nech sa to učia aj moje deti!“. Na tieto a iné otázki sa mi darilo s ľahkosťou odpovedať, lebo neboli prví a ani nie poslední.

Rozhovori končil vačšinou nadšením návštevníkov z mišlienki zjednodušenia a vetou tipu: „Super, som za. Kde to môžem podpísať a ako môžem iniciatíve pomôcť?“.

Mislím, že takto vizbrojení propagačním roll-upom, letákmi, tričkami, nálepkami a skúsenosťami z rozhovorov bi sme mohli prezentovať 1i.sk a Ipsilon.sk aj na ďalších festivaloch. Vidíme sa.