Pozornosť detailom

Ivan's picture

Pozrel som si po čase znovu Krstného otca s komentárom režiséra, ktorí išiel namiesto pôvodného zvuku. Zaujala ma jeho neuveriteľná pozornosť k detailom. Tak napríklad na Sicílii čakali tíždeň, kím bude poriadne svietiť slnko, abi mohli natočiť nejakú scénu. Zamračená obloha neprichádzala do úvahi, pretože vizuálne slnko jednoducho patrí k Sicílii a k celkovému dojmu.

Nie som si istí, koľkí z našich režisérov bi tíždeň čakali - podľa mňa bi to veľmi neriešili, natočili bi to aj bez slnka, veď však podstatné je, že je to na Sicílii, kde nemusí vždi svietiť slnko ako sa môžeme aj sami na vlastnej koži presvedčiť, však áno. Preto aj naše filmi vizerajú ako vizerajú a Krstného otca sa dá pozerať dokola.

Spomenul som si na to včera, keď som v obchode videl jednu pani s respirátorom. Dvíha sa mi pritom vždi žalúdok. Nejde mi teraz ani tak o to, či to funguje alebo nie. Ide mi o samotní vizuál. Des a hrôza. Úplne neľudské. Napadlo ma, či bi sa to objavilo aj v hipotetickom pokračovaní Krstného otca, kde bi Francis Coppola čakal znovu tíždeň na dobré slnko, abi mohol natočiť scénu, v ktorej bude Andy García s respirátorom...