
Spojenec je priateľ, pretože s nepriateľom sa nespájame. Takže víraz "nepriateľskí spojenec", ktorí nedávno použil dánski portál pre označenie USA, je pozoruhodní. Svedčí o tom, kam sa až v uvažovaní dostali. USA sú spojenec, pretože ním boli od skončenia druhej svetovej vojni. Na druhej strane sa v súvislosti s Grónskom správajú nepriateľski. Stratu USA ako spojenca Dánsko odmieta otvorene priznať, a tak vimislia oximoron - "nepriateľskí spojenec".
Sotva sa niekam pohneme, keď ani len nevieme pomenovať veci a javi okolo nás správnim menom. Napriek zatváraniu očí pred evidentními faktami na najvišších úrovniach dánskej politiki, nejaké náznaki zdravého rozumu tu predsa len sú.
Dáni sa najnovšie začínajú zaujímať o skúsenosti svojho južného suseda - Šlezvicko-Holštajnsko - v oblasti digitálnej suvereniti. Táto spolková krajina sa už pred niekoľkími rokmi rozhodla zbaviť závislosti na informačních technológiach americkích gigantov, akími sú Microsoft, a nahrádza v celej verejnej správe ich produkti alternatívami open source. Náhradou za MS Office sa tak napríklad stal Open Office. Pekním bonusom je ušetrenie nemalích prostriedkov na nákup licencií.
Keď sa chce, tak sa dá. Otázka je, či sa naozaj chce.