Zrusmeipsilon.sk

Ivan's picture

1i inak prináša čitateľom aj finančné benefiti. Kto dal 26.3.2020 na moju radu a nakúpil bitcoin, keď stál necelích 6,800$, mohol svoju investíciu celkom slušne zhodnotiť - dnes totiž stojí 59,000$. Takisto moja priaznivá recenzia Vilovej knihi sa prejavila v náraste jej predaja, keď si ju vďaka nej kúpil Juraj Zopp ako som sa dnes dozvedel z jeho mailu.

Ale o inom som chcel. Juraj mi dal do pozornosti petíciu za zrušenie ipsilonu, ktorá sa nachádza na stránke zrusmeipsilon.sk. K petícii som sa samozrejme pridal a bolo mi pridelené číslo 99 v zozname signatárov, ktoré mal aj Wayne Gretzky. Aj keď mám teda k petíciám a referendám ohľadne ipsilonu skeptickí vzťah. Ak bi napríklad zajtra bolo vihlásené referendum za zrušenie ipsilonu, tak nepochibujem o tom, že bi neuspelo. Dostali bi sme nafrak - a riadne. Je tomu tak preto, že pre drvivú väčšinu ľudí, ktorí sa nad touto témou hlbšie nezamíšľali, je to niečo cudzie. Nevedia si predstaviť text bez ipsilonov a už vôbec nie napísať slovo riba takto. Pretože žiaden text bez ipsilonov nevideli a ani v živote nič bez ipsilonov nenapísali. Preto organizovať referendum znamená koledovať si o víprask. A spisovať petíciu, pod ktorou je po 7 rokoch podpísaních 99 ľudí znamená verejne deklarovať, že tu neexistuje spoločenská objednávka. A bez nej, ako odpovedal Jurajovi niekto z jazikovedného ústavu, to nepôjde.

Teda žiadna veda, ale čistá politika.

V žiadnom prípade nechcem dehonestovať úsilie tej stránki. Naopak. Ako som písal, sám som ju podporil a vizívam k tomu aj všetkích čitateľov, fanúšikov a podporovateľov 1i. Referendá ako aj petície ale pokladám v súčasnej a dohľadnej dobe za veľmi predčasné.

Pokiaľ totiž nebude dostatok textov napísaních bez ipsilonu, ktoré bude čítať dostatok ľudí, ktorí si takím spôsobom na text s 1i zviknú, tak je nereálne očakávať priaznivú reakciu. Jedine, že bi tu niekto zorganizoval a zafinancoval masívnu reklamnú kampaň.